ASTM D5279-13

ASTM D5279-13 Стандартний метод випробування пластмас: динамічні механічні властивості: при скручуванні

СХОЖІ СТАНДАРТИ

ISO 6721, частина 7

ОБЛАСТЬ ДІЇ

Використання динамічного механічного обладнання для опису термомеханічних властивостей при скручуванні смол, пластмасових матеріалів і композитів. Визначення в'язко-еластичної поведінки як функції напруження розтягу, частоти, температури і часу.

Знаходить практичне застосування у технічному проектуванні (наприклад, при визначенні поведінки при гасінні механічних коливань, орієнтації конструкції, ефективності затвердіння термоактивних компонентів, для контролю якості, при дослідженнях і розробці, а також при оптимізації умов обробки (наприклад, переробки, визначення присадок).

ЗАРАЗКИ

Типовими прикладами являються термопластичні і термоактивні смоли, полімерні і композитні системи. Зразки для випробування, що мають прямокутний поперечний перетин, можуть бути нарізані з листів або пластин, або ж бути пресованими необхідної форми. Ширина і товщина вимірюються в центрі зразка з точністю до найближчого значення з кроком 0,03 мм, введеного у тестову програму. (Однак цей стандарт не містить ніяких додаткових уточнень щодо розмірів, крім наступного: можна використовувати будь-який прямокутний зразок, якщо тільки його точний опис чітко наведений у звіті).

СТИСЛИЙ ОПИС МЕТОДУ ВИПРОБУВАННЯ

Зразки затискаються по довжині між двома затискачами, причому один затискач є стаціонарним, а другий — рухомим. До зразку прикладається попереднє навантаження, щоб підчас випробування підтримувалась позитивна нормальна сила. Вимірювання виконуються із застосуванням методики нерезонансної примусової вібрації. Методи випробування:

1.     Качання натягу (наприклад, з використанням пристрою для розтягу): з постійною частотою, перемінним натягом, при постійній температурі (ізотермічне випробування); наприклад, для визначення граничного значення розтягу лінійної еластичної області

2.     Качання частоти: постійний розтяг (у межах лінійної еластичної області), перемінні частоти, як правило, у діапазоні 0,01 Гц — 100 Гц, постійна температура (ізотермічні випробування)

3.     Функція часу: постійний розтяг (постійна амплітуда лінійної деформації, або примусове постійне зміщення скручування, відповідно), постійна частота і постійна температура (ізотермічні випробування)

4.     Качання температури: постійний розтяг (у межах лінійної еластичної області) і постійна частота, перемінна температура, що підвищується або лінійно зі швидкістю нагріву (з температурним градієнтом) 1 °C/хв. — 2 °C/хв., або ступінчасто зі швидкістю 2 °C/хв. — 5 °C/хв. (з мінімальною термічною витримкою по 1 хв.)

5.     Качання частоти-температури: постійний розтяг, вимірювання у діапазоні частот при ступінчатому підвищенні температури

6.     Альтернативні вимірювання з використанням пристрою зсуву під дією сили: деформація (розтяг) прикладається, а потім знімається

Результуючі графіки (для випробувань на скручування):

Модуль зберігання (еластичності) при скручуванні G', модуль втрати (в'язкості) при скручуванні G'', комплексний модуль G*, тангенс-дельта (tanδ = G"/G', затухання d), як функція амплітуди розтягнення, частоти, часу або температури. Додаткова інформація про зразки, що повинна бути представлена у звіті: форма, розміри (ширина, товщина), попередня історія, процедура підготовки, попередньо прикладена сила, атмосфера, у якій досліджується зразок.


 

ВАЖЛИВІ ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ ДО ПРИЛАДУ

Динамічний механічний пристрій для управління силою або напруженням (з точністю ±1 %), деформацією або витягненням, частотою (до ±1 %, у діапазоні 0,01 Гц — 100 Гц) і температурою (до ±1 °C). Контролер температури і піч для нагріву або охолодження (рекомендований градієнт температури — 1 °C/хв. — 2 °C/хв. для лінійного підвищення, і 2 °C/хв. — 5 °C/хв. при ступінчатому нагріві) або для підтримання постійної температури, з подачею азоту (або іншого газу) для продуву. Можливість управління нормальною силою для попереднього навантаження зразку.

ЗАЯВЛЕНА ТОЧНІСТЬ

Зразок

Точність

Поліуретан, DMRT-скручування, модуль пружності, G' при температурі випробування

Лабораторія

-40°C

0°C

40°C

80°C

A

Середня

3,773

0,2038

0,03624

0,03532

Стандартне відхилення

0,008

0,0067

0,00032

0,00087

B

Середня

3,568

0,2263

0,03206

0,02758

Стандартне відхилення

0,160

0,0461

0,00142

0,00023

 

РЕКОМЕНДОВАНА КОНФІГУРАЦІЯ

Елемент

№ деталі

Опис

Кількість

1

92002

Реометр MCR 302 (або MCR 502)

1

2

 

Жорстка прямокутна оправка SRF (для прямокутних торсійних валів, (40 мм x 10 мм x 1 мм)

1

АРГУМЕНТИ НА КОРИСТЬ УСПІШНОСТІ ПРОДАЖУ (підтверджені патентами США)

Синхронний привід реометра MCR, що забезпечує кращий контроль напруження розтягу, вимірювання DMTA, дружнє до користувача програмне забезпечення з готовими шаблонами для вимірювання та аналізу, застосування TruStrain для точного та швидкого управління розтягом, нормальне управління зусиллям, зручне поводження зі зразком, температурне калібрування, застосування швидкодіючого, точного і сухого елемента Пельт’є для управління температурою, застосування патентованого ковпака Пельт’є

ПЕРЕДБАЧУВАНИЙ РИНОК

Полімери, гума, хімічна промисловість

 


Comments